[FOTO] Nedavno su prohodali, a sad već ganjaju loptu!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Nerijetko su im dresovi preveliki, štucne različitih boja, sportske gaće znaju spuziti ispod koljena, kopačke ili tenisice izgledaju minijaturno, kao iz crtića, a treneri su tu i da im vežu vezice, zaustavljaju suze, ispituju za simpatije… Pitate se o čemu je riječ? To je nogometna liga predpočetnika, odličan projekt NS BBŽ-a, u kojoj djeca u dobi od pet do sedam godina igraju svoje prve utakmice u životu.
Liga je to na čijim utakmicama nema pogrdnih riječi, ružnih uzvika, uvreda, prijetnji… Ovdje vlada ljubav, a svi oni koji se nađu na tribinama, glasnicama bodre svoje.
Simpatično je gledati kako ti mali zaljubljenici u nogomet trče i bore se za loptu koja je veličine ‘četvorke’, prilagođena njihovoj dobi. Ako padne gol događa se erupcija oduševljenja i na terenu i među gledateljima, a među klincima najpopularnije su proslave na ‘Ronaldovski način’!
‘Plaćam gajbu’, često smo znali čuti ponosnog oca (ali i majku) kako poručuje s tribina nakon što je njegov sinčić ili kćerkica zatres(ao)la mrežu. Prvijenac se mora proslaviti.

A klinci? Oni koji su najvažniji, od uzbuđenja ne spavaju ni dan prije utakmice, a ni nakon nje. Tih dana nogomet im je na ‘meniju’, i u školi i u kući i na rođendanima, tema broj 1, a saznali smo da majke često znaju posegnuti za ucjenom pa poručuju svome djetetu:
‘Moraš jesti kelj, inače nema nogometa’ ili ‘Zvat ću ti trenera pa ćeš vidjeti da trebaš ručati!’ Primjera je nebrojeno!
To doba je jako osjetljivo za djecu i zato im ovakva liga dobro dođe ne samo da razvijaju svoje motoričke sposobnosti nego i da stječu prijatelje, ali i sportske navike. I roditelji su zadovoljni, jer su na jedno vrijeme djecu maknuli od mobitela i računala, igrica i interneta. Moderne tehnologije bez koje se ne može, ali koja zadnjih deset godina kvari djecu (kao i odrasle) i drži ih podalje od igrališta što se ne smije dozvoliti.
Sve u svemu naš je dojam da je ovo najsimpatičnije natjecanje u našoj županiji pun pogodak…
‘Liga predpočetnika pokrenuta je prošlu natjecateljsku sezonu u listopadu, odigrana su tri turnirska vikenda, a zatim se igralo još tri vikenda u proljeće. Nakon toga je organizirana završnica gdje su bile sve ekipe sa svojim voditeljima na Gradskom stadionu u Bjelovaru i svi sudionici su dobili prigodne slatko-slane poklone, sokove i ono najbitnije medalje za učestvovanje. U tome trenutku na terenu je bilo preko 150 djece, a na tribinama preko 300 roditelja. Dan za pamćenje’, rekao nam je povjerenik za natjecanje mlađih uzrasta Igor Blagojević koji je i zaslužan za najsimpatičniju ligu u našoj županiji.
‘Da, ja sam bio inicijator, ali veliku pomoć imao sam u našem Nogometnom savezu koji je popratio moju ideju. Za pokretanje projekta skupljao sam informacije sa strane, trebalo mi je malo više od godinu dana da se odlučim krenuti. Morao sam posložiti sve detalje, od broja igrača, dimenzije igrališta, veličine lopte, utvrditi propozicije za igru i natjecanje, da je to najjeftinija i najbolja varijanta za klub kojima su trošak samo sokovi i grickalice za sudionike kada su domaćini. Nema sudaca (sude treneri ili netko tko je vezan uz klub domaćina op. a.), nema tablica, sve je zamišljeno kao velika igraonica, djeca ne moraju biti registrirana, važno je druženje, a najbitnije da se djeca upoznaju sa samom igrom i da je zavole.’
Koji je glavni cilj natjecanja ‘malaca’?
‘Ovo je eksperimentalno natjecanje, moj cilj vodilja je da se djeca predškolskog uzrasta upoznaju s nogometnom igrom, obvezama koje nosi jedno nogometno natjecanje, da to roditelji sve poprate. Cilj je promidžba razvoja nogometa naše županije.’
Kakve su povratne informacije klubova i roditelja?
‘Definitivno ih ima puno, sve su pozitivne, uvijek jedva čekaju da natjecanje počne. Svi kažu kako je ovo jedan od najvećih nogometnih projekata što se tiče promidžbe.’
Ima li možda nekakvih problema ili zasad sve funkcionira kako ste zamislili?

‘Sve je ok, kako je dogovoreno s klubovima. Organizacija je turnirska, prošle sezone za vikend su bila četiri domaćina u isto vrijeme, jer je bilo 12 momčadi, a ove godine se igra na pet mjesta, jer je 15 momčadi. Do kraja sezone svatko će igrati sa svakim, a na kraju i ove sezone svi će biti nagrađeni poklonima i medaljama. NS BBŽ sve to financijski prati.’

Izjave trenera o ligi predpočetnika!

Andrija Bilek (NK Mladost Ždralovi): ‘Prije svega, pohvaljujem ideju organizacije “lige” za predpočetnike od strane NSBBŽ-a. Prethodnih godina nije postojala liga toga tipa i onda su se treneri morali snalaziti sami u pronalaženju protivnika za prijateljske utakmice, jer sam nogomet djeci nije zanimljiv bez igranja utakmica. Liga se igra bez tablica i bodova, što bi za mlađe uzrasne kategorije trebalo biti obavezno minimalno do 10. godine života. Svrha same lige je ispunjena, jer cilj je upoznavanje djece s nogometnom igrom i razvoj ljubavi prema nogometu.’

Matija Novoselec (NK Bjelovar): ‘Nama je ‘mala liga’ bila odlična prilika da odigramo nekoliko utakmica bez pretjeranog natjecateljskog naboja. Djeca su uživala, a u trenažnom i razvojnom smislu dobili smo ono što nam je trebalo. Naravno, prostora za poboljšanje uvijek ima, ali to su možda tek neka tehnička pitanja.’
Mirko Kelava (NK Garić): ‘Jako sam zadovoljan, nemam baš nikakve zamjerke. Zaista super natjecanje, koje je dobro osmišljeno i organizirano. Sviđa mi se što se ne broji rezultat, tako se ne stvara pritisak na malu djecu i svi mogu igrati opušteno što je najvažnije u njihovoj dobi. Osim toga ni mi treneri se ne moramo zamarati s rezultatom, tako je i nama lakše, a super je što su dimenzije terena, lopte, golovi… prilagođeni predškolskoj dobi. Imam samo pohvale!’
Saša Kuprešanin (NK Gordowa Grđevac): ‘Sve pozitivno. Drago mi je da postoji sada takav projekt u nogometu! Smatram da djeca dobivaju puno sa uključivanjem u trenažni proces i nogometna natjecanja u tako ranoj dobi. To je veliki plus posebno za male sredine koje nisu imale takvu priliku prije pa su gradovi uvijek bili u prednosti kada bi se mi kasnije uključivali u natjecanja u starijim uzrastima! Još jedna pozitivna strana je da se klinci već od predškolske dobi zainteresiraju za nogomet, jer znamo da je broj malih nogometaša u stalnom padu i zainteresiranih za nogomet je sve manje. Stoga još jednom sve pohvale na ovom projektu u nadi da će se još dugo provoditi.’
Ivica Jozić (NK Daruvar): ‘Liga je bila djeci zanimljiva i doživjeli su odigravanje utakmica u ranoj dobi što je za njih poseban doživljaj. Organizatori turnira su svoje zadaće uvijek odradili korektno, djeca su se poslije turnira družila, popila sok i nešto pojela. Igraonica HNK Daruvara ipak je imala poteškoća s odigravanjem turnira budući da su djeca koja predstavljaju HNK Daruvar – igraonicu znatno mlađa od većine djece koja igraju u drugim igraonicama. Propozicije turnira su takve da su na njemu mogli sudjelovati i igrači 2015. godišta koji nisu registrirani. Budući da u našoj ekipi igra mnogo djece koja su 2016., 2017. pa čak i 2018. godište, a sva djeca koja su 2015. godište već su bila registrirana, tako da Daruvar ove godine nije imao kadar koji je mogao biti konkurentan.’
Alen Brezovac (NK Brestovac): ‘Mogu Vam reći da smo u rad sa ovom najmlađom uzrasnom kategorijom krenuli prvi put te sam imao tremu kako će to sve ispasti, ali prezadovoljan sam njihovim pristupom i radom kao i dolascima na treninge i utakmice. Ova liga koju sprovodi NS BBŽ pun je pogodak i mogu reći da je dobro osmišljena i nemam nikakvih primjedbi kako ju poboljšati. Rad sa djecom od prvih koraka je potreban. Oni će kroz druženje uz igru i rad naučiti živjeti kroz sport, uče i upoznaju nove prijatelje i dobivaju radnu disciplinu, a uz to nisu od najranijih koraka uz razne poroke koja ova moderna vremena nude (previše TV-a, igrica, mobilnih uređaja).’

Željko Ščuković (NK Mladost Nada Hrastovac): ‘Liga predpočetnika je sjajna ideja koju je Nogometni savez Bjelovarsko-bilogorske županije pokrenuo prije godinu dana. Radi se o natjecanju u kome nisu bitne pobjede i bodovi, već okupljanje djece koja se kroz igru, druženje i zabavu uče svojim prvim nogometnim koracima. Ova Liga, koja doprinosi promociji nogometa, na određeni način pružila je priliku i manjim klubovima poput Mladost-Nade iz Hrastovca pokretanje organiziranog rada s djecom ovog uzrasta i uključivanje u jedan oblik natjecanja.’ (Danijel Starešinčić/Bjelovarski list)

NK Mladost Nada
NK Daruvar, NK Bjelovar, NK Maldost Ždralovi
NK Hajduk Hercegovac
NK Mladost Nada – NK Garić Garešnica
NK Hajduk, NK Bilogora 91, NK Brestovac
NK Brestovac, NK Mladost Nada, NK Bjelovar 2
NK Bjelovar i NK Mladost Ždralovi u društvu Ognjena Vukojevića
NK BŠK Brezovac, NK Brestovac, NK Daruvar 2
Igor Blagojević
NK Mladost Nada, NK Trnski, NK Bilogora 91

PODIJELI S PRIJATELJIMA!