Ove godine u BBŽ prijavljeno 186 slučajeva nasilja u obitelji!
186. Toliko je slučajeva nasilja u obitelji na području Bjelovarsko-bilogorske županije prijavljeno ove godine. Od ukupnog broja, 79 slučajeva se dogodilo na području Bjelovara. Ovi podaci pokazuju da se nasilje ne događa negdje drugdje, ono i u današnje vrijeme u svim svojim oblicima egzistira svuda oko nas.
Upravo je nasilje bilo glavna tema jučerašnjeg sastanka Povjerenstva za ravnopravnost spolova Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije. Sastanak je održan povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a uz članove Povjerenstva, na sjednici su sudjelovali i predstavnici institucija i udruga koje se bave problemom nasilja nad ženama.
Kako je istaknula predsjednica Povjerenstva Jasna Mikles Horvat nasilje nad ženama i danas je naša svakodnevica iako se svi protiv njega borimo.
– Puno problema je i danas neriješeno iako vjerujem da se svijest ljudi pomalo budi. Važno je i da se novom zakonskom regulativom žrtva stavlja u fokus i da kazne su postrožene, a vidjet ćemo hoće li to spriječiti buduća nasilja – istaknula je Mikles Horvat dodavši kako se i sama susretala s nasiljem kroz svoj radni vijek.
– Biti žena nije lako, teško je naći svoje mjesto pod suncem. Nedavno sam pročitala podatak da je svaka treća žena izložena nekoj vrti nasilja. Kroz svoj radni vijek, i sama sam doživjela više vrsta nasilja, prije svega verbalnog i psihičkog, a to je nešto što zasigurno nije ugodno – kazala je Mikles Horvat.
Da je nasilja uvijek bilo, ali da se ono u današnje vrijeme ipak češće prijavljuje naglasila je Danijela Popović, v.d. predstojnika Područnog ureda Bjelovar Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
– Nekada su žene prijavljivale obiteljsko nasilje kada je ono kulminiralo do mjere da više nisu vidjele izlaz i to nakon godina trpljenja. Sada se nasilje prijavljuje puno ranije, a više nije riječ samo o fizičkom nasilju, već se prijavljuju svi oblici nasilja – kazala je Popović pojasnivši kako u praksi najčešće funkcioniraju same prijave.
– Mi prijave najčešće dobivamo od policije. Javljaju nam se žene, ali ne u velikoj mjeri. Policija privodi počinitelja, a mi istovremeno preuzimamo žrtvu. Ženama nudimo smještaj u Sigurnoj kući, no za taj korak se odlučuje mali broj njih dok se veći broj žena snalazi na neki drugi način – kazala je Popović ukazavši na još jedan problem, a to je činjenica da žrtve još uvijek imaju strah da neće biti zaštićene od društva.