Za 25. rođendan garešnička Prosvjeta dobila je najbolji mogući dar!
Može se reći da su upravo za jubilarnih četvrt stoljeća uspješnog djelovanja, članovi SKD Prosvjeta pododbor Garešnica uspjeli privesti kraju izgradnju svog doma u Rogoži. Svečano otvorenje planirali su za krsnu slavu društva sv. Nikolu, ali s obzirom da do tada nisu dobili sva odobrenja za korištenje, svečano otvorenje bit će upriličeno početkom iduće godine. Projekt izgradnje doma krenuo je 2021. godine. Riječ je o prostoru stare škole u Rogoži, koji je Srpskom kulturnom društvu Prosvjeta Garešnica služio za održavanje proba njihovih folklornih sekcija. Vlastitim snagama i uz podršku uže i šire zajednice društvo je 2021. prionulo uređenju ovog prostora.
Kompletni radovi bit će gotovi do kraja ove godine, a zadnje što je u domu napravljeno jest uređenje podova, postavljanje pločica u velikoj sali, postavljanje drvenih podova na pozornici, prostoriji za sastanke i u potkrovlju. Tu je još i krečenje, postavljanje sanitarija, postavljanje rasvjete, panik rasvjete i vatrodojave.
Nova sala
U godini kada slavi 25 godina od osnivanja, SKD Prosvjeta je dobila svoj dom u kojem je u dograđenom prostoru izgrađena sala od oko 150 četvornih metara, sanitarni čvor i prostorija na katu od oko 25 kvadrata.
– Ovim prostorom ćemo za naše društvo dobiti sve na jednom mjestu. U njemu će se moći održavati nastupi naše folklorne sekcije, kao i druženje i večera poslije nastupa. U tom prostoru ćemo također održavati redovne probe naših sekcija. Na katu ćemo imati prostoriju za sastanke našeg predsjedništva i druženja naše omladine, priča nam Zoran Blanuša, predsjednik i umjetnički voditelj SKD Prosvjeta.
Tavanske prostorije starog dijela škole u Rogoži članovi SKD Prosvjeta su vlastitim snagama i sredstvima (donacije) preuredili u dvije nove prostorije. U jednoj će biti spremište za nošnje (do sada su ih držali u mjesnom domu u Velikom Vukovju), a u drugoj će biti etno soba, koju također već dugo planiraju.
Donje prostorije doma će koristiti svi žitelji i udruge Rogože i okolice za rođendane, svadbe, skupštine, karmine.
Cijeli ovaj projekt, kako kaže Blanuša, financira Srpsko narodno vijeće, preko svojih kapitalnih ulaganja (oko 400 000 €), a pomogla je i Bjelovarsko-bilogorska županija sa 27 000 € .
Među najaktivnijima u RH
Projekt je pokrenuo VSNM BBŽ na čelu s predsjednikom Darkom Karanovićem. Proteklih godina su preko kapitalnih ulaganja SNV-a uređeni srpski kulturni centri u Bjelovaru i Daruvaru, a 2021. je na red došla Garešnica, na inicijativu VSNM BBŽ. Ovo je uvelike najveća investicija u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, koja je došla zahvaljujući aktivnostima SKD Prosvjeta Garešnica, čija je folklorna sekcija među najaktivnijim u Hrvatskoj s godišnje preko 30 nastupa.
-Zahvaljujemo na trudu Emine Đurašinović koja ispred SNV-a vodi ovaj projekat i trudi se da se ovaj prostor uredi na veoma kvalitetan način. Zahvaljujemo i članovima društva koji su dosta sati rada proveli na uređenu tavanskih prostorija starog dijela i svima koji su svojim donacijama pridonijeli kupovini materijala. Uz prostor u potkrovlju, također je dobrovoljnim radom uređivano i nogometno igralište u Rogoži, kaže Zoran Blanuša.
Podsjetimo da je SKD Prosvjeta, pododbor Garešnica, osnovano 1998. godine s ciljem očuvanja kulturnog identiteta Srba u Moslavini. S ozbiljnim radom počelo je 2001. kada je formirana folklorna sekcija pod nazivom KUD Moslavina. Danas u društvu djeluju tri sekcije folkloraša (A sekcija, dječja i tamburaška sekcija). Pododbor broji stotinjak članova od kojih je četrdesetak aktivno u folklornoj sekciji. Do sad su zabilježili više od 500 nastupa, a osim u Hrvatskoj, nastupali su u Srbiji, BiH, Sloveniji, Mađarskoj, Makedoniji, Grčkoj, Bugarskoj, Crnoj Gori i Italiji. Tradicionalno svake godine organiziraju „Susrete u Moslavini“ i „Smotru dječjeg kulturnog stvaralaštva“, te godišnji koncert povodom krsne slave. SKD Prosvjeta Garešnica na svom repertoaru ima desetak koreografija iz Srbije, te pjesme i igre iz Moslavine i Slavonije. Predsjednik društva i umjetnički voditelj Zoran Blanuša. (Siniša Slavinić/Bjelovarski list)