Bazeni Špansko mogu se sakriti pred budućim bjelovarskim toplicama, iako će ih Zagrepčani platiti više
Bjelovarčani će svoje toplice platiti manje od Zagrepčana, a dobit će najmanje dvostruko više sadržaja, ali i kompletno energetski neovisan objekti koji će proizvoditi više energije nego što će je trošiti.
Konkretno, Bjelovarčani će za 24 milijuna eura dobiti sportsko-rekreacijski, ali i obiteljski vodeni kompleks s unutarnjim i vanjskim bazenima, uključujući i olimpijski bazen za međunarodna natjecanja s tribinama kapaciteta 500 osoba. Zagrepčani će u Španskom za 25,7 milijuna eura dobiti zatvorene bazene s pratećim sadržajima pri čemu je veći od ukupno dva bazena dimenzija 34 s 25 metara, odnosno sa 850 četvornih metara vodene površine i tribinama kapaciteta 300 osoba.
Špansko bez otvorenih bazena
Treba spomenuti i da u Španskom neće biti otvorenih bazena, niti sadržaja na otvorenom, a samim tim niti potencijala za ljetnu špicu sezone, kada je zbog vrućina obično i najveća posjećenost. Prema relevantnim izvorima, tijekom tri ljetna mjeseca na takvim objektima ostvaruje se čak 70 posto godišnjeg prometa.
Bazeni Špansko imat će sportsko-rekreacijski bazen dimenzija 34×25 metara s tribinama za 300 gledatelja, mali edukacijski bazen (25×12,5 metara), saunu, fitness i malu korektivnu dvoranu.
Zgrada će imati jednu podzemnu i dvije nadzemne etaže te ukupnu površinu od oko 5900 m². U podrumskoj etaži projektirano je dvonamjensko sklonište za 200 osoba, koje će se u mirnodopskim uvjetima koristiti kao fitness dvorana.
Bjelovarske toplice, podsjetimo, imat će unutarnji olimpijski i bazen za rasplivavanje, unutarnji rekreacijski i unutarnjim dječji bazen ali i vanjski rekreacijski i vanjski dječji bazen sa Splash zonom. Uz vodene sadržaje, u kompleksu će biti i ugostiteljski objekti, wellness/spa prostori, zatim lobby prostori, sunčališta, dječja igrališta, trim staza, motorički park i adventure park i još mnogo toga.
Bjelovarske toplice na deset hektara
Valja napomenuti i da će se bjelovarske toplice prostirati sa svim sadašnjim i budućim sadržajima prostirati na oko deset hektara (stotinu tisuća četvornih metara), dok se zatvoreni bazeni u Španskom grade na neusporedivo manjoj parceli veličine 3,5 tisuća četvornih metara.
Iako izvođač radova na najvećem projektu u povijesti Bjelovara još uvijek nije poznat jer je u tijeku ocjenjivanje pristiglih ponuda, za očekivati je da će trošak izgradnje bjelovarskih toplica iznositi između 40,9 i 42 milijuna eura.
Za potrebe ovog izračuna uzet ćemo najnižu pristiglu ponudu, onu tvrtke Alex Engineering od 40,9 milijuna eura. Od tog iznosa valja oduzeti 16,9 milijuna bespovratnih eura koliko je projekt dobio iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti i dolazimo do iznosa od 24 milijuna eura.
Ne treba kredit za PDV
Posebno ističemo da je PDV u ovoj priči potpuno nebitan, s obzirom da je prolazna stavka. Drugim riječima, kada Terme Bjelovar plate izvođaču radova račun od stotinu tisuća eura i na to još uplate 25 posto PDV-a, sljedećeg mjeseca imaju pravo na povrat PDV-a. Stoga, Terme Bjelovar ne trebaju se kreditno zadužiti i za trošak PDV-a od 10 milijuna eura.
Sve spomenute cifre u ovom tekstu odnose se na iznose bez PDV-a.
Špansko bez EU fondova
Bazeni Špansko, čija je izgradnja ovih dana započela u tom zagrebačkom kvartu, Zagrepčane će koštati 25,7 milijuna eura, dakle nešto više nego Bjelovarčane. Razlog tom je, među ostalim, i to što se zagrebački projekt ne financira iz EU fondova, dakle ti bazeni nisu ostvarili pravo na bespovratna sredstva.
Iako će stanovnici hrvatske metropole za svoje brčkanje izdvojiti nešto više eura od stanovnika bilogorske metropole, to nipošto ne znači da će dobiti veće i kvalitetnije bazene.
Naprotiv.
Veće vodene površine
U Velikom Korenovu gradit će se zgrada od 13 tisuća četvornih metara, a u Španskom dvostruko manje, oko šest tisuća četvornih metara. Kada su pak u pitanju bazeni, i tu Bjelovar „šiša” Zagreb, i to za više nego dvostruko.
U Korenovu će biti šest bazena ukupne vodene površine od 3.700 četvornih metara, a u Španskom od oko 1.200 četvornih metara. Štoviše, voda iz svih bazena u Španskom praktično bi se mogla uliti u bjelovarski olimpijski bazen, s obzirom da je riječ o bazenu 50 sa 25 metara, odnosno 1.250 četvornih metara površine.
Kao šećer za kraj istaknimo i da će buduće bjelovarske toplice biti potpuno energetski neovisne, što znači da će biti opremljene velikom solarnom elektranom i dizalicama topline te će koristiti geotermalnu energiju. Sve to trebalo biti rezultirati ogromnim uštedama na režijama, a sasvim je realno da će bjelovarske toplice proizvoditi više energije nego što će je trošiti.
Uštede na energiji
U Španskom su takvi sistemi tek u planu, što ujedno znači i dodatni trošak za izgradnju, a svakako i veći troškovi režija dokle god se ne ugrade.
Primjera radi, godišnji trošak za energiju prostora veličine budućih toplica u Velikom Korenovu u trenutku izrade studije isplativosti procijenjen je na 600 tisuća eura.