
Kredit ili podstanarstvo? Otkrivamo što je isplativije u Bjelovaru i Koprivnici
Pitanje je li isplativije kupiti stan na kredit ili ga unajmiti jedno je od ključnih financijskih odluka s kojima se suočavaju mlade obitelji u Hrvatskoj. Dok kupnja na kredit vodi do vlasništva, najam zahtijeva niže mjesečne troškove, ali donosi rizik povećanja stanarine i nesigurnost stanovanja.
Mlada obitelj koja uzme kredit od 180.000 eura za kupnju stana na 30 godina s fiksnom kamatnom stopom od 3,5 posto plaćat će mjesečnu ratu od 808 eura, pokazuje naša analiza. Usto, Hrvatska je narodna banka 1. srpnja 2025. uvela obvezu minimalnog učešća od 10 posto vrijednosti nekretnine, što znači da za stan od 180.000 eura kupac mora osigurati najmanje 18.000 eura vlastitih sredstava.
Ukupno će kroz 30 godina otplate kredita s fiksnom kamatnom stopom obitelj platiti 290.981 euro, od čega 110.981 euro otpada na kamate. Kod kredita s fiksnom kamatnom stopom ne postoji rizik promjene mjesečne rate, za razliku od najma gdje vlasnik može povećati stanarinu ili otkazati ugovor. Nakon 30 godina vlasnik kredita postaje vlasnikom nekretnine plaćene 180.000 eura plus kamate, a za očekivati je da će tržišna vrijednost biti veća od tog iznosa.
Bjelovar: Podstanarstvo 358 eura mjesečno jeftinije
Prema oglasima s njuškala, prosječna mjesečna cijena najma stana u Bjelovaru iznosi 496 eura, što je 312 eura manje od rate kredita. Za stan od 60 kvadrata najam iznosi prosječno 450 eura mjesečno, što znači razliku od 358 eura u odnosu na ratu kredita.
Kroz 30 godina podstanar u Bjelovaru platit će ukupno 162.000 eura za najam, što je 128.981 euro manje nego što će platiti vlasnik kredita. Međutim, podstanar nakon tog razdoblja ostaje bez imovine, dok vlasnik kredita postaje vlasnikom nekretnine.
Na portalu Njuškalo.hr trenutno je oglašeno 16 stanova za najam u Bjelovaru s cijenama od 230 do 700 eura mjesečno. Cijena po kvadratu za najam iznosi 10,26 eura. Prosječna kvadratura oglašenih stanova je 50,94 kvadrata.
Koprivnica: Najam 208 eura jeftiniji od rate kredita
Prosječna mjesečna cijena najma stana u Koprivnici iznosi 541 euro, što je 267 eura manje od rate kredita. Za stan od 60 kvadrata najam iznosi prosječno 600 eura mjesečno, što znači razliku od 208 eura u odnosu na ratu kredita.
Kroz 30 godina podstanar u Koprivnici platit će ukupno 216.000 eura za najam, što je 74.981 euro manje nego što će platiti vlasnik kredita. Kao i u Bjelovaru, podstanar nakon tog razdoblja ostaje bez imovine.
Na portalu Njuškalo.hr trenutno je dostupno 15 stanova za najam u Koprivnici s rasponom cijena od 180 do 800 eura mjesečno. Cijena po kvadratu za najam iznosi 9,24 eura, što je niže nego u Bjelovaru. Razlika proizlazi iz činjenice da su stanovi u Koprivnici prosječno veći – 64,75 kvadrata u odnosu na 50,94 kvadrata u Bjelovaru.






