
Susjedi iz pakla: Šokantna priča s ruba grada koja će vas zgroziti
– Gotovo svakodnevno pale smeće i tako već 30 godina. Ima tu svega – od žica i guma preko običnog smeća pa sve do tehnike. To je takav smrad da se tako ne može živjeti – u ove rečenice je svoj suživot sa susjedima u bjelovarskom prigradskom naselju Gudovac sažeo Gega Jozić. Kako kaže, nema kome se nije obratio u potrazi za pomoći, ali do konkretnih rezultata nije došlo.
– Jako je teško tako živjeti. Zamislite da svakoga dana živite u oblaku crnog smrdljivog dima ili da gledate hrpe tuđeg smeća za koje znate da dolazi na red za spaljivanje. Izađem iz kuće i vidim hrpe pelena za odrasle koje moji susjedi nose kako bi mogli cijeli dan skupljati sekundarne sirovine i ne ići na WC. To je strašno jer nije samo stvar u gomilama smeća. Naime, uz takve količine otpada dolaze i štakori i zmije. U godinu dana potrošim 200 do 300 eura na otrove za štakore i nikome ništa. Luda kuća – ogorčen je Jozić koji je o svom problemu pisao predsjedniku države, Sabora, premijeru, Gradu, Županiji, ministrima, društvu za zaštitu životinja, komunalnim redarima, inspekcijama, medijima, a nemali broj puta reagirala je policija, inspekcija, komunalni redari.
Iako se problem nakon reakcija nadležnih službi znao stišati, on se uvijek vraća. Naime, kako nam priča Jozić, policija, za koju ima samo riječi hvale, redovito izlazi na teren, vide što se događa, jave komunalnim redarima, a oni pak odrade svoj dio posla i napišu kaznu.
Upravo na ovome koraku priča staje.
– Susjedi dobiju kaznu, no problem je u tome što je ne plate. Naravno, prisilna naplata nije moguće jer im se nema odakle skinuti novac jer nemaju ništa na sebi i pojeo vuk magare. Tako se mi vrtimo u krug već desetljećima. Nije mi jasno kako im nitko ne može stati na kraj ako znaju da se bave nelegalnim poslom, da nemaju firmu koja bi se bavila otpadom, da zagađuju okoliš i narušavaju zdravlje ljudi … Ako nemaju novca za kazne, zar u ovoj državi ne postoje zatvori? Toga nema u svijetu, no tako se živi u Hrvatskoj. Izgleda da se mojim susjedima nitko ne želi zamjeriti i da su iznad zakona i svih pravila. Ja nemam ništa protiv nikoga, ali neka pale negdje drugdje, a ne nadomak kuća – očajan je Jozić koji je još jednom nadležne zamolio da pronađu način kako riješiti ovaj problem jer, kako ističe, ovako je nemoguće normalno živjeti.


