
Što se događa kad se suočimo sa svojim ‘ svjetlom i sjenom’? Ova predstava daje odgovor
U bjelovarskom Domu kulture izvedena je predstava „Simfonija svjetla i sjene“, jedina predstava ovogodišnjeg BOK fest namijenjenog djeci i mladima koja dolazi izvan granica Lijepe naše.
Predstava je realizirana u suradnji s Udruga ABB Bjelovar, a izvode je učenici Katoličkog školskog centra „Blaženi Ivan Merz“ iz Banje Luke pod vodstvom profesorice Sande Bjelajac.
Riječ je o umjetničkom projektu nastalom u sklopu Festivala stvaralaštva „Anita Savatović“, koji kroz spoj glume, plesa i glazbe istražuje unutarnje sukobe svakog pojedinca, odnos svjetla i sjene, ljubavi i mržnje, kao i suprotstavljenih osobina ličnosti.
„U svakome od nas postoji i svjetlo i sjena. Kroz predstavu pokušavamo pronaći njihov zajednički jezik i pomoći publici da bolje upozna i prihvati samu sebe“, rekao je jedan od izvođača, učenik Marko Kuzmanović.
Mladi glumci ističu kako im je rad na predstavi pomogao u osobnom razvoju, naglašavajući umjetnost kao važan alat za samospoznaju. Predstava je premijerno izvedena u studenome prošle godine u Banjoj Luci, a gostovanje u Bjelovaru ujedno je i njezina prva izvedba izvan Bosne i Hercegovine.
Predsjednica udruge ABB Zdenka Henc naglasila je kako je cilj ovakvih suradnji povezivanje mladih iz različitih sredina te stvaranje novih prijateljstava kroz umjetnost.
Velik interes publike potvrdila je i ravnateljica bjelovarskog Centra za kulturu Ivana Hrpalo istaknuvši važnost razvijanja kazališne publike od najranije dobi kroz suradnju sa školama i vrtićima.
Ovogodišnji dječji program BOK fest, naglasila je njegova selektorica Irena Rašo, donosi šest različitih predstava koje će bjelovarska djeca imati priliku pogledati kroz 10 izvedbi, a kojima će biti pokrivene teme prilagođene svim uzrastima, od predškolaca do srednjoškolaca.














