Predstavljen projekt Učeničkog doma u Koprivnici

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

KOPRIVNICA – U prostorima PORA-e Regionalne razvojne agencije Koprivničko-križevačke županije danas je održano predstavljanje projekta Učeničkog doma u Koprivnici čemu su prisustvovali župan Darko Koren, zamjenik župana Ratimir Ljubić, zamjenica koprivničkog gradonačelnika Ksenija Ostriž, pročelnica UO za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine Ana Mušlek, ravnatelj koprivničke gimnazije Vjekoslav Robotić te ravnateljica PORA-e Melita Birčić. Podsjetimo, ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat nedavno je županu Korenu uručio Odluku o darovanju zgrade bivšeg željezničkog konačišta, a na toj će se lokaciji graditi moderan učenički dom.

Budući da se u Koprivnici školuje puno učenika iz drugih mjesta koji svakodnevno putuju na nastavu, Koprivnici je itekako potreban učenički dom, a stručna podloga za taj projekt je istraživanje ravnatelja Robotića u kojemu je anketirano preko tisuću srednjoškolaca koji imaju prebivalište izvan Koprivnice. Kroz istraživanje se jasno može prepoznati potreba za smještajnim kapacitetima.

Župan je naglasio kako je riječ o zajedničkom projektu Županije i Grada Koprivnice, vrijednom 25 milijuna kuna, te dodao -Zgrada bivšeg željezničkog konačišta, koju ćemo pretvoriti u moderan učenički dom, podići će obrazovni standard i omogućiti još kvalitetnije uvjete za naše školarce. Lokacija je zbog blizine željezničkog i autobusnog kolodvora te škola idealna, a s gradskim smo vodstvom usuglasili urbanističke stavove. Prostorni plan predviđa mogućnost dogradnje objekta i naš je cilj da se, sukladno procjeni analize, tamo smjesti do 80  učenika. Hvala Gradu Koprivnici na prihvaćan naše inicijative, a ovo je partnerstvo nastalo po uzoru na izgradnju pet školskih dvorana koje gradimo zajedno s općinama. Kompletna unutrašnjost doma bit će prilagođena učeničkim potrebama, a slijedi nam izrada projektne dokumentacije i ishođenje građevinske dozvole.-

Zamjenica Ostriž zahvalila je Županiji na partnerstvu te naglasila – Ovo je važan projekt za Koprivnicu, za Županiju i razvoj naših škola. Puno smo pričali s roditeljima i ostalima zainteresiranima jer se događalo da učenici nisu upisivali rijetka zanimanja samo zato jer nisu imali prikladan smještaj i prehranu. Vjerujem da imamo želju i ambiciju poduprijeti projekt i za dvije godine imati dom. Sigurno će pozitivno utjecati na upisne trendove u našim srednjim školama.-

Kao predstavnik ravnatelja srednjih škola na području Koprivnice, ravnatelj Robotić član je projektnog tima od samog početka -Ne grade Županija i Grad učenički dom samo za učenike iz udaljenih županija, već prvenstveno za učenike koji dolaze s rubnih prostora naše županije i dnevno gube po nekoliko sati na putovanje što im utječe na kvalitetu života. Župan je dobro prepoznao da ćemo zajedno, u sinergiji, napraviti nešto vrijedno i korisno. Prije 15 godina u istoj sinergiji pokrenut je projekt Gimnazije Fran Galović koja je iz prosječne postala top škola, a isto će se dogoditi i s domom. Poboljšat ćemo kvalitetu i komfornost obrazovanja, a to je preduvjet za daljnji razvoj konkurentnosti srednjih škola koja se nastoji unaprijediti mudrom obrazovnom politikom.-

 

Pročelnica Mušlek kazala je tijekom prezentacije kako se planira nadogradnja dva kata te rekonstrukcija postojećeg dijela zgrade, a obzirom da je vrijednost radova procijenjena na 25 milijuna kuna planira se i prijaviti na raspoložive EU fondove. Učenicima će na raspolaganju biti trokrevetne sobe te dvokrevetna soba za osobe s invaliditetom, a nakon izgradnje formirat će se nova ustanova koja će se uključiti u Mrežu škola. Na području županije trenutno djeluje jedan učenički dom u Križevcima u kojemu je smješteno 110 učenika. Uz kvalitetnije uvjete za školarce i povećanje konkurentnosti srednjih škola, ovaj će projekt donijeti i mogućnosti za uvođenje novih zanimanja te financijsko rasterećenje roditelja.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!