Radionice, filmovi, predavanja samo su neki od sadržaja Mjeseca češkog materinskog jezika u BBŽ-u

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U sklopu ovogodišnjeg obilježavanja Mjeseca češkoga materinskoga jezika u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održati će petnaestak aktivnosti kojima je cilj promovirati češki jezik, kako među govornicima češkog jezika tako i u široj javnosti. Ovim događajem također želimo istaknuti značaj svakog materinskog jezika za svakog pojedinca.

Manifestacija će se održati u periodu od 20.01. do 28.02.2023. u prigodi obilježavanja Međunarodnog dana materinskoga jezika, koji se globalno obilježava 21.veljače.

Ovom manifestacijom se želi istaknuti važnost očuvanja češkog jezika, kao osnovnog elementa očuvanja identiteta pripadnika češke manjine koji tradicionalno žive u našoj županiji te bolje upoznati javnost s bogatom jezičnom baštinom, kao jednom posebnošću naše županije.

Brojna događanja

Bjelovarsko-bilogorska županija je u suradnji sa institucijama češke manjine i ove godine, povezala brojna događanja te pripremila program namijenjen učenicima koji uče češki jezik, njihovim učiteljima i roditeljima, onima koji se književno izražavaju na češkom jeziku, ljubiteljima češkog filma, češkog jezika i kulture.

-Zahvaljujemo se za podršku i suradnju Savezu Čeha u RH, NIU Jednoti, Veleposlanstvu Republike Češke u Hrvatskoj, savjetnici za češki jezik, dječjim vrtićima i češkim osnovnim školama u BBŽ, Pučkoj knjižnici i čitaonici Daruvar, grubišnopoljskom Centru za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman, Pučkom otvorenom učilištu Daruvar te Hrvatsko-češkom društvu i Češkoj televiziji – navela je Tanja Novotni Golubić, zamjenica župana iz redova češke nacionalne manjine.

Rezultati Popisa stanovništva iz 2021. pokazuju da je češki jezik materinski jezik za 3.314 osobe koje žive u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Nažalost, broj govornika češkog jezika se sve više i više smanjuje (prije dest godina bilo je 4.431 govornika), stoga je za njegovo očuvanje, vitalnost i kvalitetno međugeneracijsko prenošenje, svaki govornik izuzetno važan.

Bjelovarsko-bilogorska županija ovim događanjem daje podršku jezičnom planiranju, promociji i očuvanju češkog jezika na našem području, kao našoj regionalnoj posebnosti ali ujedno i očuvanju naše zajedničke baštine.

PLANIRANA DOGAĐANJA:

1. Petak, 20.01.2023. od 14:00 sati
Stručni skup učitelja čeških škola u organizaciji savjetnice za češki jezik pri AZOO RH.

2. Četvrtak, 26.01.2023. od 17:00 – 19:00 sati
Mali tečaj kreativnog pisanja sa Reneom Nekuda na češkom jeziku
Radionicu će održati najpoznati češki voditelj kreativnog pisanja, Rene Nekuda iz Češke u Središnjoj knjižnici za češku nacionalnu manjinu u Republici Hrvatskoj pri Pučkoj knjižnici i čitaonici Daruvar, pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine RH.

3. Petak, 03.02.2023. u 13:15 sati
Mala škola prevođenja– radionica prevođenja s Matom Pejićem i Vlatkom Daněk: za učenike viših razreda čeških osnovnih škola, u Češkoj osnovnoj školi u Daruvaru.

4. Subota , 04.02.2023. od 16:00 i 18:00 sati
“Češki jezik bez granica – upoznajmo Čehe na drugim kontinentima“
Projekt razvoja interkulturalnih kompetencija učenika čeških škola kroz suradnju sa češkim školama u SAD (Los Angeles, California, New York) putem zajedničkih Skype susreta, razmjene priča, iskustva te kulturne suradnje.

5. Utorak, 07.02.2023. od 14:30 do 18:30 sati
Radionica razvijanja komunikacijskih vještina za nastavnike čeških škola sa dramskom pedagoginjom, Ivanom Marijančić.

6. Četvrtak, 09.02.2023. od 08:30 sati u uredu zamjenice župana za češku manjinu u Daruvaru
Kolegij dužnosnika iz redova pripadnika češke manjine iz BBŽ povodom obilježavanja “Dana Čeha u inozemstvu“ na temu manjinskih izbora 2023.

7. Petak, 10.02.2023. u 08:00 sati
Natjecanje iz češkog jezika za učenike čeških škola
Školska razina natjecanja iz poznavanja češkog jezika za učenike 3.- 8. razreda čeških osnovnih škol pri Agenciji za odgoj i obrazovanje RH.

8. Četvrtak, 16.02.2023. od 08:00 sati
Češka filmska bajka „Tajemství staré bambitky“
Organizirana projekcija za sve učenike čeških osnovnih škola u BBŽ.
Kino dvorana “30. svibnja” Daruvar u suradnji sa Češkom televizijom.

9. Nedjelja, 19.02.2023. u 18:00 sati
Češki film sa hrvatskim titlovima: „Hirovito ljeto“ Jiríja Menzela
Projekcija filma za javnosti u kino dvorani CIK-a u Grubišnom Polju pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Češke u Hrvatskoj.

10. Ponedjeljak, 20.02.2023., online u 17:00 sati
Online predavanje “Očuvanje jezika i identiteta rumunjskih Hrvata”, platforma ZOOM, predavanje prof. Petra Hategana, lektora hrvatskoga jezika na Sveučilištu u Temišvaru o jeziku rumunjskih Hrvata.

11. Utorak, 21.02.2023., online
Olimpijada iz češkog jezika za odrasle
Online natjecanje iz poznavanja češkog jezika i kulture, za sve zainteresirane odrasle osobe u Hrvatskoj, koje će pripremiti češka učiteljica Ilona Kirchnerova.

12. Srijeda, 22.02.2023. u 17:00 sati
Izložba Hrvatska i Češka 1992. – 2022. kroz fotografije u Galeriji Saveza Čeha u RH
U organizaciji Hrvatsko-češkoga društva i suorganizaciji Saveza Čeha u RH.
Autor je izložbe predsjednik Hrvatsko-češkoga društva Marijan Lipovac

13. Četvrak, 23.02.2023. u 17:30 sati
Promocija autobiografije češkog filmskog i kazališnog redatelja Jiříja Menzela pod naslovom „Hirovita ljeta“ u Pučkoj knjižnici i čitaonici u Daruvaru
U suradnji sa Hrvatsko-češkim društvom, Školskom knjigom i Pučkom knjižnicom
i čitaonicom u Daruvaru

14. Četvrak, 23.02.2023. u 19:00 sati
Češki film sa hrvatskim titlovima: „Hirovito ljeto“ Jiríja Menzela
Projekcija filma za javnosti u kino dvorani “30. svibnja” u Daruvaru pod pokroviteljstvom Veleposlanstva Češke u Hrvatskoj

15. Utorak, 28.02.2023. u 08:00 sati
„Čitanje te mijenja“ natjecanje u čitanju za učenike čeških škola
Natjecanje u izražajnom čitanju naglas za učenike čeških osnovnih škola u školi u
Ivanovom Selu. U organizaciji Saveza Čeha u Hrvatskoj.

 

 

 

 

 

 

 

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!