
Slatki uspjeh: Pčelari osvojili niz medalja i pokazali koliko vrijedi njihov med
U vijećnici smještenoj unutar pakračkog kompleksa Janković u subotu, 14. veljače, održana je redovna godišnja skupština Udruge pčelara Pakrac–Lipik. Nakon izbora radnih tijela, predsjednik udruge Robert Vinkler podnio je iscrpan izvještaj o radu u 2025. godini, naglasivši kako je iza članova razdoblje stabilizacije i konsolidacije rada.
Stabilizacija nakon izborne godine
Izvještaj se odnosio na razdoblje nakon izborne skupštine održane 23. veljače prošle godine. Prema Vinklerovim riječima, početak godine obilježila je neizvjesnost oko daljnjeg funkcioniranja udruge, ponajviše zbog administrativnih postupaka i čekanja potvrde izmjene zastupnika u registru udruga, što je usporilo prijavu novih projekata prema jedinicama lokalne samouprave.
Ipak, realiziran je projekt „Unapređenje pčelarstva“, vrijedan 2.800 eura, koji je imao za cilj očuvati broj pčelinjih zajednica i članova. Projekt je, istaknuto je, uvelike pridonio financijskoj stabilnosti udruge početkom godine.
Tijekom godine organizirana je nabava veterinarsko-medicinskih preparata u suradnji s Veterinarskom stanicom Pakrac, a članovima je omogućena i zamjena voska za satne osnove kod člana Marka Krivačića. U više navrata nabavljane su i pogače tvrtke Agrosimpa za prihranu pčela u razdobljima bez paše.
Realizirana je i nabava bačvi za med od tvrtke Apipharma iz Našica, uz angažman člana Tomislava Lalića, koji je koordinirao aktivnosti iako se nalazio izvan Europe.
Uspješno se provodila i godišnja obveza donacije dvije teglice meda za djecu, pri čemu su podmirena i dugovanja iz prethodnih godina.
Uspjesi na 16. županijskom ocjenjivanju meda
Na 16. županijskom ocjenjivanju meda Požeško-slavonske županije, u organizaciji Pčelarske udruga Zlatna dolina, članovi udruge sudjelovali su s 12 uzoraka. Ukupno je pristiglo 127 uzoraka, a svi su zadovoljili zakonske propise. Analize su provedene u akreditiranom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije, dok je senzorsko ocjenjivanje održano 19. studenoga 2025. na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku.
Članovi udruge osvojili su dvije brončane, pet srebrnih i pet zlatnih medalja. U kategoriji lipova meda pobjedu je odnio Ozren Krajnović. Predsjednik je čestitao nagrađenima te izrazio nadu u još veći odaziv na budućim ocjenjivanjima, uključujući i ona u susjednim županijama.
Financijsko izvješće i stanje košnica
Blagajnik Krunoslav Štimac izvijestio je kako su prihodi u 2025. godini iznosili 4.339 eura, uz prijenos 3.506 eura iz prethodne godine, što ukupno čini 7.845 eura. Rashodi su iznosili 4.457 eura, pa je stanje blagajne na kraju godine bilo 3.388,89 eura. Izvještaj Nadzornog odbora, koji je podnio Marijan Kubalek, jednoglasno je prihvaćen.
Pašni povjerenik Tihomir Martinović istaknuo je kako članstvo na području Pakraca i Lipika raspolaže s 3.149 košnica, što je manje nego godinu ranije, uz napomenu da dio košnica nije evidentiran u katastru.
Planovi za 2026. godinu
U planu rada za 2026. godinu predviđena je organizacija nabave pogača i invertiranog sirupa, posjet 21. međunarodnom pčelarskom sajmu u Gudovcu krajem veljače i početkom ožujka, nastavak donacija meda djeci, kao i nabava veterinarskih preparata i bačvi za med.
Udruga planira sudjelovati na županijskim ocjenjivanjima meda i izvan matične županije, nabaviti apisarij za edukativne prezentacije na manifestacijama i u školama te nastaviti stručno usavršavanje kroz literaturu, predavanja, časopis „Hrvatska pčela“ i program „Pčelarska škola“. Financiranje će se osigurati putem članarina te javnih poziva gradova Pakraca i Lipika i Požeško-slavonske županije.
Marijan Horvat proglašen počasnim članom
Đurđica Glazer izabrana je za zastupnicu udruge u LAG-u „Zeleni trokut“, dok će u Skupštini Hrvatskog pčelarskog saveza udrugu predstavljati Robert Vinkler i Damir Dragišić.
Za počasnog člana Udruge izabran je dugogodišnji pčelar Marijan Horvat, čime je odano priznanje njegovu predanom radu dugom pedesetak i više godina, kao i doprinosu razvoju pčelarstva na ovom području. Zahvalivši na ukazanoj časti, istaknuo je kako je u pčelarstvu najvažnije očuvati zdravlje pčela, dok je količina meda tek rezultat odgovornog i savjesnog rada. Posebno zadovoljstvo, naglasio je, predstavlja mu činjenica da obiteljsku tradiciju nastavlja njegov sin Saša, čime se znanje i ljubav prema pčelarstvu prenosi na novu generaciju.
Podršku radu udruge izrazio je pakrački gradonačelnik Tomislav Novinc, kao i predstavnici pčelarskih udruga iz više gradova te predstavnici organizacija civilnog društva, među kojima i Radmila Relić Zerdin, predsjednica Udruge roditelja djece i osoba s posebnim potrebama „Latica“ te Igor Matek, upravitelj LAG-a „Zeleni trokut“.
Na završetku skupštine nagrađenim članovima uručene su medalje i priznanja, čime je još jednom potvrđeno da pakračko-lipički pčelari, unatoč izazovima, nastavljaju graditi prepoznatljivu kvalitetu i zajedništvo u radu. (mk)














