Je li stranačka iskaznica važnija od obrazovanja? ‘Šef’ političke mladeži koji radi u proizvodnji tvrdi da nije

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Nedavno istraživanje provedeno po narudžbi RTL televizije, pokazalo je da više od polovice hrvatskih građana, čak 52,8 posto, misli da je za uspjeh životu u Hrvatskoj važnije biti član utjecajne političke stranke nego biti obrazovan.

Istraživanje na uzorku od 1054 ispitanika pokazuje da muškarci u nešto većoj mjeri od žena vjeruju da je stranačka iskaznica u džepu bitnija od stupnja obrazovanja – taj stav dijeli 56 posto muškaraca i 49,8 posto žena.

Porazni su to rezultati nad kojima se svi možemo zamisliti, ali i zapitati “može li u budućnosti onda biti bolje?” Kada se zbroje godine koje provodimo u školi, ispada da se obrazujemo gotovo 20 godina, netko manje, netko više. Ipak, i dalje većina državljana Hrvatske smatra da ljepšu budućnost čeka one koji idu “prečicom”.

Mladi ljudi u politici često su na meti kritika i ako se slučajno u isto vrijeme obrazuju i imaju stranačku iskaznicu, pri dobivenom poslu mnogi će pretpostaviti da im je upravo ovo drugo pomoglo da se skrase. Što o rezultatima ankete misle naši mladi političari, odlučili smo provjeriti.

Matej Martan (HDZ) prošle je godine postao predsjednik bjelovarske Mladeži HDZ-a, a u politici je otprilike pet godina.

– Običan sam radnik u proizvodnji u tvrtki u Bjelovaru u kojoj sam jako zadovoljan, a u isto vrijeme sam predsjednik bjelovarske Mladeži HDZ-a. Stoga mislim da su rezultati ankete glupost. Može misliti tko što hoće, ali ja sam najbolji primjer jer bez obzira na stranačku pripadnost radim kao obični radnik baš poput ostalih. U isto vrijeme studiram i među najbolja sam tri studenta na Studiju poduzetništva u Rijeci. Naravno da jednog dana očekujem bolje radno mjesto na temelju svojih akademskih sposobnosti, no svjestan sam da će, makar bio i najbolji, ljudi koji me ne poznaju pričati da sam dobio posao na temelju stranke. Neka netko proba raditi tri smjene i učiti dva tri sata dnevno pa će mu/joj se možda promijeniti percepcija o svemu – rekao je Martan.

S druge strane, Leo Valentić (HSLS) smatra da se radi o mentalitetu ljudi povučenom još iz bivše države i sistema.

– Nažalost, taj se mentalitet u puno slučajeva pokazao točnim. Svi svjedočimo aferama na tjednoj bazi, čitamo o namještanjima poslova i sličnim koruptivnim radnjama. Vjerujem da je svima jasno da se kroz godine posložila mreža onih ljudi koji pogoduju onima s nekom stranačkom iskaznicom. Ipak, smatram da onaj tko je naučio raditi i tko želi raditi, neće imati problema s pronalaskom posla. Također, obrazovanje mora popratiti volju za radom pa uz tu kombinaciju nitko ne bi trebao imati problem u bilo kojem životnom spektru. Da rezimiram, da, postoje oni kojima se pogoduje zbog stranačke iskaznice, ali to sigurno nije važnije od obrazovanja, truda i volje – kaže Valentić.

Može li se mentalitet promijeniti?

– Svi bi htjeli da mladi promijene mišljenje, a ono što se plasira kroz medije i što sve češće vidimo, daje povod je da se to doista i dogodi – dodaje.

Da 50 posto ispitanika ankete ima pravo, smatra Mateo Horvat (DP).

– Takva je situacija u Hrvatskoj. Po nekom iskustvu u politici, tako to nažalost ide, pa i kod nas u županiji. Zapravo uopće nije bitno koju si školu završio već je stranačka iskaznica malo jača. Naravno, čast izuzecima. Ne znam za druge županije, ali naša županija po ovom pitanju mislim da to radi. I prije se događalo za vrijeme bivše vlasti, a i sada aktualna vlast to radi. Završio sam poduzetništvo tri godine u Virovitici, a sada još studiram na Libertasu diplomski smjer Međunarodno poslovanje. Radim u banci, a zahvaljujući svom znanju i iskustvu dobio sam posao. S druge strane, imam neke kolege, ne iz naše županije, koji su se učlanili u stranku isključivo da bi dobili posao. Većinom je to slučaj u državnim, gradskim ili županijskim institucijama, kod privatnika je opet drugačija priča – navodi Horvat.

Stjepan Prstec (SDP) navodi da su rezultati ankete žalosni.

– Tužno je to, nije dobar smjer i razmišljanje. Ljudi se tako ne budu ni trudili uspjeti. Posebno je tužna situacija ako tako razmišljaju i mladi jer to znači da se takav stav uvukao kroz odgoj. Nikome to u glavu nije došlo samo tako. Jedina nada da se nešto promijeni su reforme i mehanizmi koji bi sprječavali zapošljavanje i ostale pogodnosti na temelju stranačke iskaznice. Kasno je kada se naknadno razotkrije da je netko mimo pravila zaposlen – smatra Prstec.

Kontaktirali smo i nezavisnu vijećnicu Grada Garešnice Maju Delić. Iako za sada nije pripadnica ni jedne stranke, kao mlada osoba u politici itekako ima mišljenje o ovoj “vrućoj” temi.

– Što se tiče istinitosti komentara da je stranačka iskaznica u RH važnija od obrazovanja, jako ovisi u kojoj se sredini nalazite. Ako živite u maloj sredini, kao što je Garešnica, naravno da će vam članstvo u pogodnoj stranci, vladajućoj, olakšati pronalazak posla u državnim i gradskim službama. Javna je tajna da je u Garešnici lakše dobiti posao čistačice ili u Komunalcu s ispravnom stranačkom iskaznicom. Ukoliko se nalazite u urbanoj sredini, gdje je puno veća potražnja za radnom snagom, tada više stranačko opredjeljenje nema toliku ulogu, ako ste naravno kvalificirani i kompetentni za posao na koji se prijavljujete. Problem malih mjesta je što oni na takav način direktne diskriminacije doslovno tjeraju ljude da se sele u veće gradove, a mali gradovi polako umiru. Garešnica je savršen primjer s obzirom na to da sljedeće godine vjerojatno gubimo status grada uslijed ozbiljnog smanjenja broja stanovnika. Ovo je ozbiljan problem o kojem se ne priča dovoljno, a s njim se suočavaju svi gradovi u RH u kojima vlada desnica. Tragično je samo što nema nikakvog djelovanja po tom pitanju već se o tome govori kao o sporednoj temi – poručila je Delić.

Koliko smo mogli vidjeti, stavovi političke mladeži su snažni i poučni. Ipak, jako je upitno kakav će biti svijet koji na njima ostaje. Obavijen javnim tajnama gdje stranačka iskaznica viri iz džepa ili obrazovan sa svjetlijom budućnošću kojoj se svi nadamo?


PODIJELI S PRIJATELJIMA!