DEMOGRAFSKI POMAK Županija je primjer dobre prakse

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

BJELOVAR – U organizaciji Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo i Udruge Impress, a uz potporu Bjelovarsko-bilogorske županije je održana online konferencija “Županija kao ishodišni model brige o demografiji”. Na njoj se, navodi se u županijskom priopćenju, navelo kako je Bjelovarsko-bilogorska županija primjer dobre prakse kada je briga o demografiji u pitanju, a o velikom broju pozitivnih demografskih pokazatelja za našu županiju govorio je dr.sc.Mislav Rubić, viši stručni savjetnik iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Foto: BBŽ
-Veliki je broj pokazatelja koji nam daju nadu i pozitivni su, pokazuju da se do sada radilo na dobar način i da se tako treba nastaviti i dalje. Broj živorođenih u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji od 2017. godine raste, što je jako važno. Smanjuje se broj umrlih. Prirodni rast također raste kao i broj sklopljenih brakova, dok se broj razvedenih brakova smanjuje. Od 2017. godine demografske brojke su značajno bolje za Bjelovarsko-bilogorsku županiju. Broj doseljenih je u laganom porastu, a raste i broj stanovnika u županiji što ohrabruje i daje poticaj za dalje. Od 2016. godine brojke zaposlenih rastu. Plaće kontinuirano rastu i to već duži niz godina što može biti i poticaj mladima da dođu u županiju i ostanu ovdje. Također, smanjuje se stopa nezaposlenosti. Raste i broj zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama. Treba spomenuti i da od 2014. godine kontinuirano raste broj turista. Svi ovi pokazatelji govore da se u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji radi na demografiji, da se razvija u pozitivnom smjeru te da županija ima dobru perspektivu – rekao je Rubić.
Što je učinjeno na tom području naveo je župan, Damir Bajs.
-Kada govorimo o našoj županiji, prema službenim podacima odlaska u inozemstvo, mi smo pri začelju, odnosno na 13. mjestu po broju odlazaka iz Hrvatske. Na nama je da napravimo ono što je ključno, a to je socijalni okvir, pitanje obiteljske politike, kako pomoći ljudima da ostanu ovdje, od velike je važnosti i pitanje zapošljavanja ljudi te da ljudi vide budućnost i sigurnost tamo gdje žive, u ovom slučaju kod nas. Ono što je na nama je da iskoristimo prilike. Ovoga trenutka Europska unija je jedna od mogućnosti da kroz zapošljavanje dignemo i standard našeg stanovništva. Prije 7 godina naša je Županija bila na posljednjem mjestu po povlačenju sredstava Europske unije, a sada se nalazi na trećem mjestu. Najveći dio toga vezan je uz stvaranje uvjeta koji su važni za demografiju, onoga što je u našoj nadležnosti, zdravstva i školstva. Po ulaganjima u školstvo drugi smo u Hrvatskoj, obnavljamo ili gradimo oko 50 škola, a više od polovice njih je završeno, gradimo novu zgradu Opće bolnice Bjelovar. Sve to vezano je i uz zapošljavanje jer se upravo na taj način vidi mogućnost ostanka ljudi u našoj županiji – naglasio je Bajs.
Foto: BBŽ
Tema o kojoj je bilo riječi na konferenciji “Županija kao ishodišni model brige odemografiji” bila je i “Namjere sklapanja braka, rađanja djece i odlaska na rad u inozemstvo studenata Veleučilišta u Bjelovaru” o čemu je govorila predsjednica Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo mr.sc. Marija Čatipović.
-Još tamo 1971. godine prvorotkinje su imale oko 22 godine, a sada se ta dobpomaknula. No, medicina nije promijenila svoje stavove i žena bi trebala do 28 godina roditi prvo dijete. Fertilitet i sva nastojanja povezana su i sa zdravljem žene i naša je tendencija da žene rađaju ranije. Starost nevjeste 1971. godine bila je 22 godine, a 2015. je otišla na 28 godina. U istraživanju koje smo na Veleučilištu u Bjelovaru proveli najveći razlog za odlaskom nekoga izvan Hrvatske je taj što partner već živi i radi u inozemstvu. Ne dominiraju neki ekonomski uvjeti već to što je netko vrlo drag već otišao. Kao razlog zbog kojeg bi ostali u našoj zemlji ispitanici u najvećem broju navode zadovoljstvo privatnim životom i društvenim statusomte okruženost obitelji i prijateljima – navela je doktorica Čatipović.

PODIJELI S PRIJATELJIMA!